Kes maksab võõra võlad?!

Paari päeva eest oli Õhtulehes järjekordne kurb lugu ühest järjekordsest töötust perest. Kaks verinoort vanemat ja pisikesed põnnid. Pole midagi imestada, elu ongi praegu selline. Ja mul on kahju ja… no kõike veel, ent sellest artiklist jäi mind kraapima hoopis valla sotsiaaltöötaja seisukoht, et kuni suveni peavad nad elama praegusel üüripinnal. Et kahe väikese lapsega ei tohi lihtsalt tänavale tõsta. See, et korter kuulub teisele (ka lapsega) perele ja hetkel kogu võlg, koos intressidega, on korteriomaniku vastutada, ei tulnud justkui teemaks. Või et vald võtaks selle oma kanda.

Täpselt selliste seisukohtade pärast ei saa minust kunagi täiskohaga sotsialisti, kommunisti ega vasakpoolset. Ehkki kuskil, sügaval sisimas ja südames, ju tahaks ja võiks. Ei saa aga, sest mõistus tõrgub tunnistamast, et niimoodi ongi OK. Et ühe pere õnnetusest võib teise pere võlavangla kasvada ja loeb see, et kes ees, see mees. Et kes jõudis kellele enne võlgu jääda.

Keegi peab ju tasuma need arved. Maksma elektri ja vee ja kommunaalid. Maksma vanemahüvitiseks makse ja töötukindlustuseks pensioni ja tegema seda seetõttu, et neil õnnetutel endil ju pole. Mis seal siis ikka, kui sekka vee- ja küttearveid satub või?
Ja maksab see, kellelt kannatab võtta – ehk antud juhul korteriomanik. Tal ei ole valikut, sest võlg on seotud kinnistuga ja ühel päeval lähevad need asutused, kelle teenuseid üürnikud tarbinud, korteriomaniku vara kallale. Sest saab. Ja võib. Sest nemad ei pea ka tasuta tootma, jagama, hooldama ja hoolitsema.

Ja korteriomanik maksabki, sest valikut ju pole, sest seaduse järgi võib ta, vähemasti teoorias, omakorda kolkida oma üürilistelt raha välja. De jure, eksole. See, et de facto pole midagi võtta, ei ole enam teema. Ja kui üürnikel jagub taibukust eraisiku pankrot välja kuulutada, pole ka de jure enam muffigi võtta.

Ma ei ole mitte kunagi pidanud ära majandama päris miinimumpalga eest, saati siis sellest tervet peret toitma. Seega – ma tegelikult ei tea, mis tunne on, kui õpitud abitus saab oskuseks, millest su toimetulek sõltuma hakkab.

Aga ma kujutan päris hästi ette, mis tunne on sellel perel, kellele kuuluvas korteris nad elavad. Mis tunne on kõigil neil, kes oma kõrgharidusega maksimarketite kassades hindu läbi löövad, pihku pistetud sajalise eest võsa niidavad, trammis reisijaid saadavad või peene nimega fekaaliautosid opereerivad. Sest ka neil ei ole valikut ja võtta võõrast ei ole nende jaoks moraalselt vastuvõetav optsioon.
Vireletakse ja nähaksegi vaeva, „tullaksegi toime“ selle asemel, et „täiega elada“, sest hetkel on nii ja pole kedagi teist vastutamas. Ja ometi jagub neile palju, kohe kordades vähem tähelepanu ja see on minu meelest respekti küsimus. Lahata, aidata ja kaasa oiata kõigile, kes käed taeva poole tõstnud ja päästmist ootavad ja lugeda „õnnega koos olekvaks“ kõik, kes iga päev midagi vastikut oma „õnne“ ehk pere toidulaua nimel ära peavad tegema.

Võlg on võõra oma ja vastik. Veel vastikum sellest on aga võõras võlg, mida sina oma pere arvelt kinni maksma pead.
Paratamatult tekib küsimus: mis õigusega?! Et sul ei ole, olgu siis meil kõigil kehv? Kas SEE pere on selles süüdi, et sina rahatuks jäid? Kas selle pere ema peab võtma teise töö juurde ja jätma lapsele lasteaiasandaalid ostmata seetõttu, et sina elad nende arvel?
Nõuda ja eeldada seda ilma, et sellele korteriomanikule oleks antud valikut ise otsustada, kas ta tahab ja suudab seda?
Ma tegelikult ei räägi ainult sellest konkreetsest juhtumist, eksole, vaid mingist üleüldisest mentaliteedist. Kujutelmast, et riik on midagi kauget ja iseseisvat. Rahakott, mis end võluväel täidab. Usust, et uppujat peab päästma keegi teine ja näljasele tuleb anda kala, mitte õng. Et rikkus on justkui karistatav ja, vähe sellest, hambad ristis end kesklassi ja keskmiselt hea elustandardini rabelenu on miskitpidi süüdi kõiges selles, mis sinul saamata ja tegemata.

Ärge saage valesti aru. Ma olen väga tänulik, et mul on töö, mis võimaldab üle Eesti keskmist palka saada ja võimalus valida tööandjaid, kes seda palka ka igakuiselt ja kellavärgi regulaarsusega üle kanda jõuavad. Ma olen tänulik ka selle eest, et suudan maksta makse ja mul ei ole mitte kõige vähematki selle vastu, et suurem osa sellest läheb solidaarsuse korras kogu ühiskonna heaolu tagamiseks, minu individuaalseid ootuseid arvestamata. See ongi normaalne.

Ainult et – palun saage ka sellest aru, et mina, see ongi riik. Mu kolleegid on riik. Mu vend on riik. Mu pensioniealine tööd rügav isa on riik. Suurem osa minu ja sinu tutvusringkonnast on riik – seesama anonüümne rahakott, mis kõigi nende eest hea peab seisma, kes ise ei taha või suuda.

Ja et see, et neil on võimalik olla riik, ei ole mitte ootamatult sülle sadanud ja üdini ebaõiglane fortuunanaeratus, vaid miski, mille nimel nad iga päev vaeva peavad nägema. Et nad teevad tööd, iga päev, selle nimel, et neil endal oleks, millest elada ja nende perel oleks, millest elada ja riigil oleks, millest kõigil teistel elada lasta.

Kas sina tahaksid, et SINU pere maksaks lisaks tulumaksule ja käibemaksule ja haigekassale ja pensionikindlustele veel kinni ka kellegi võõra korteriarved? Või et seda teeks su sõber, su vanemad, su vend? Kas sa siis ka veel ütleksid, et „pole midagi teha“ ja „peab ju aitama“ ja „inimesed, te olete nii julmad“ ja „lapsed on meie kõigi tulevik“?

Miks on „võõras“ raha täpselt nii kaua võõras, kuni see su enda küljes olevast taskust ei tule?!?
Millal sa viimati lugesid lehest mõnda positiivset lugu perest, kes iga päev punnitades vastu peab ja kellegi teise kukil oma viletsust välja ei ela?

Ma ei tea. Mida päev edasi, seda enam hakkab tunduma, et meie riik vajab veel ühte ordenit. Tubli Maksumaksja oma.
Ja iga korraga, kui loen lugu järjekordsest pesakonnast, kes – olgu lolluse, pahatahtliku tegematajätmise või naiivsuse tõttu – oma eluga ummikusse jooksnud on ja nüüd, käsi pikalt, abi vajab või, hullemgi, „siis peame ühe lapse veel saama, vanemapalk hoiab elus“ sarjast ähvardusi pillub, tõstab julm kapitalist minus üha enam pead.

Et nagu, mismõttes. Mismõttes veel üks laps. Miks mitte ka viies, kuues, seitsmeteistkümnes?
Et nagu, MISMÕTTES?!? Mismõttes ei tule sa kahegagi toime ja täitsa teadlikult kavatsed neid veel juurde hankida?!? Mismõttes, ahhh, mis õigusega, mis mõttes?!?

Enamasti on tegemist valikute küsimusega. Mitte alati, ent vähemalt uskumatult sageli küll. Teatud piirist alates peaks vastutustundetus muutuma karistatavaks. Sina, mu palavalt armastatud maksumaksja ja perele leiva teenija, oled ordenit väärt. Selle asemel võid end aga topeltmaksustamisega premeerituks lugeda.

Ja sa saad ju aru, et kui mul enam ühel päeval pole, siis ma tulen ja võtan hädasolija õigusega sinu oma, kasvõi vägisi. Sest mul on vaja ja see on kohe palju, palju, palju tähtsam kui see, et sina selle kinni maksad. Sest sul ju veab. Kohe seamoodi veab. Mida muud kui vedamine on võimalus iga päev orjata, ah?

// Vastukaja: teise ja esimese Eesti eristamine vastutuse ja vastutustundetuse järgi Ramloffi blogis //

40 kommentaari

 1. Küsimuse võiks ju seada ka nii, et kuidas see üürileandja üldse mitmeid elamispindu sai? Kui erastamise ja ärastamise ja soodsa juhuse läbi, siis ka see vara tuli meie kõigi taskust ja valituks said osad.
  Kui varade tagastamisega seoses, siis needsamad”meie” hoidsidki neid elamispindu kasutamiskõlbulikena aastakümneid st ka justkui meie ühisvara, millest osa said valitud. Kui ostsid turult, tekib küsimus, missugune tõsine aus töö annab sellise sissetuleku? Järelikult jälle meie kõigi arvelt kokku sehkendatud. Kui said välismaalt rikkalt sugulaselt päranduse võib ju asja ka hea õnne nimele kirjutada.

 2. Vabandust, kas sellest kommentaarist peaks järeldama, et ausa tööga ei saa endale kodu osta?!

 3. milles need vasakpoolsed nüüd süüdi on?

  majanduskriisis?
  liberaalse majandusmudeli juurutamises eestis kus riigijuhte huvitab vaid omaenese piisavalt hea äraolu tagav maksudelaekumine ja kus kodanik peab ujuma või uppuma – ka seesama korteriomanikust kodanik kelle pinna peal see kõnealune pere elab?
  vasakpoolsed andsid laenu inimestele kes ei suuda seda kinni maksta?
  vasakpoolsed võimaldasid oma seadustega pankadel laenu anda igaühele kes aga panga ukse ülesse suutis leida?

  minu arust ei ole vasakpoolsetel siiani võimalust oma käkke kokkukeerata olnud, need üksikud kohad mis nad valitsuses ja parlamendis on saanud, ei ole neil võimaldanud oma seadusi ja poliitikat läbi suruda.

  ps: ei maksimarketi kassapidajal ega ka fekaalifirma operaatoril ei ole kõrgharidust – nemad saavad oma cv’le heal juhul vastuseks, et nad on selle töö jaoks ülekvalifitseeritud. halval juhul ei vastata neile midagi, tööd neile ikkagi ei anta, sest kes see loll võtab endale haritud inimese kassapidajaks, vähema haridusega töötajale on hulka lihtsam pähe istuda.

  ei, mina ei tea lahendusi, mina oma väikese aruga ei oska muud, kui valima minna.

  seda ma ka ei tea mida taoliste hättajäänutega teha?
  koos lastega tänavale tõsta?
  lapsed pere käest ära võtta ja vanemad tänavale tõsta?
  aga miks peame meie võõraste laste kasvatamise kinni maksma? ei, ikka koos lastega tänavale!
  uppugu kõik koos, pole inimest, pole probleemi ja maksumaksja osaks jääb vaid riigijuhtide tasku täitmine ja veel nipet näpet nagu võõras sõjas osalemise kinnimaksmine jms.

  ja seda ma ka ei tea mis minust endast siis saab kui ma peaks end ühel heal päeval töötute armeest leidma. makse ma maksan, tublisti, aga paraku võib väga vabalt juhtuda, et nii oma vanuse kui ka jööjõuturu olukorra tõttu ei õnnestu mul uut tööd leida. kui kaua nad uue tööseaduse järgi töötuabiraha maksavad? ja mis saab peale seda? igatahes korduv emapalk minu puhul vanused tõttu enam lahenduseks olla ei saa

 4. praeguste hindade ja palkade juures keskmist palka saav inime kahte eluaset kyll perele ei suuda muretseda. ausa tööga saab korteri osta u 20 aastaga, kuna samal ajal ju vaja siiski ka syya ja makse maksta.

 5. sensity ei räägi ausa tööga ostetud omaenese kodust vaid korterist mis on välja üüritud.
  kui paljud on ostnud endale ausa tööga mitu korterit? ühe endale elamiseks ja ülejäänud väljaüürimiseks? mina tean mitmeid, kes on ostnud endale korteri ja siis on juhus ja õnn mängu tulnud ning sülle on kukkunud teine ja mõnikord kolmaski elamispind ning ühes elatakse ja ülejäänuid üüritakse välja aga ma ei tea mittekedagi kes oleks endale ostnud oma tööga teenitud raha eest 2 korterit et ühte neist välja üürida.
  mõned äritegelased kindlasti, aga ka nende puhul on alati küsimus selles kust on pärit nende esimene miljon.

 6. Pole tähtis, kuidas ta korteri sai – kas see tuli mehe või ämmaga kaasa või pärandas vanaonu või osteti teisest alevist ajal, mil elamise sai ka žiguli vastu vahetades…

  Point on ju selles, et see korteriomanik ei ole süüdi selles, et teisel perel kehvasti läheb! Sama moodi ei ole sina süüdi selles, kui mul jalgratast pole ja ma selle sinu maja eest varastan (“rsk, nagunii sa seda ausa tööga ei ostnud, eks, ma nägin, sul oli seal kaks tükki ja ma ainult ühe võtsin, mul polnud ühtegi ju ja bussipilet kallis ja nii…”).

  Kas SINA, konkreetselt SINA, oleksid nõus saama võõra inimese pärast igakuiselt tuhandetesse kroonidesse ulatuvaid arveid?!

  Aga 500 eest, vastutades seejuures arvete maksmise eest omaenese varaga?!

 7. Mitte küll konkreetne situatsioon, aga reaalne näide: kahelapseline perekond Tallinnas ostis omale korteri, et mõlemal lapsel oleks võimalik oma toas elada, kui naise ema halvenenud tervise tõttu osaliselt liikumisvõimetuks jäi toodi too ka nende juurde elama, et tütar, kes nagunii noorema lapsega kodus, ta järgi vaadata saaks. Ema nõukogudeaegne korter üüriti välja, et lisakulutusi katta – turusituatsioon ei olnud müügiks enam kuigi soodne. Pursuid ? Ebaaus tulu ?

 8. pätipere raudselt! ausate inimestega nii ei juhtu!

 9. mina, konkreetselt mina, ei julgeks ilmselt just nimelt selliste probleemide tekkimise tõttu korterit välja üürida, kui mul selline oleks. ma arvatavasti müüks korteri maha või annaks mõnele oma väga heale sõbrale seniks kasutada kuni igakuised arved makstud on ja ma ise korterit ei vaja.
  kui sõber osutub lurjuseks, tõstaks politseiga ta välja.

 10. ps: Krissu, võid mõlemad rattad endale jätta, ma juba ostsin endale uue… aga vat selle viimase ratta pealt sadula võiksid küll tagasi anda – hea pehme vanamoodne sadul, sellega oli väga mõnus ringi kruiisida

 11. oh, kes teid jõuab kiita, teil min. palk 50 000 kuus. ega ma rääkinudki sellest konkreetsest loost, vaid vastuseks yhe kommija kyssale. nö teateid tegelikkusest.

 12. Sellega nõustun- tõesti liiga paljud inimesed ei seosta iseennast riigiga. Samas pole selles midagi imestamisväärset, kui sa peale iga valimist hämminguga näed, et need kellele sina hääle andsid üldse sind esindama ei pääse. Sellest ilmselt ka see pessimism ja distantseerumine (seda kinnitavad ka uuringud).

  Samas ei saa ma nõustuda sellega, et nõrgemaid ei pea aitama. Jah, see raha tuleb minu taskust- ma olen üks Sinu ordenisaajatest, aga ma olen väga nõus, et minu raha eest on ka võõrad lapsed söönud ja nende laste vanemad piisavalt haritud, et mitte teha rumalaid ja lühinägelikke otsuseid.

 13. Ma olen ka rõõmus maksumaksja ja ei tõrgu selle vastu sugugi… 🙂 Kusjuures, ei tõrguks ka maksukoormuse tõstmise ees või kui riik võtaks igakuiselt protsendi mu sissetulekutest, tagamaks kolm korda päevas tasuta söögi virelevate perede lastele jne… Ma ei vaidle ega sea küsimuse alla seda, kas riik peaks aitama.

  Küll aga keeldun topeltmaksustamisest selle näol, et mina – oma pere arvelt – peaks veel teist peret ka üleval pidama ilma, et tegemist oleks minu enda vabatahtliku ja teadliku otsusega neid aidata.

  3-toalise korteri kommunaalkulu talvisel ajal (ka vee ja elektriga) jääb 3000 krooni kanti. Täpselt selline summa, mis mul igakuiselt üle EI jää. 3000 krooni (olgu, rohkem) maksan niigi igakuiselt riigikassasse ju lisaks. Ehk et – ma antud näite puhul pean õigeks valla sekkumist, mitte aga seda, et vald jätab hädasoleva pere juhusliku üürileandja vastutada ja tasuda.

  Ma ei ole selle pärast siga, et kellelgi kehvemini läheb 🙂

 14. Ehk et udupea – oma sõbra tõstaksid sa politseiga välja, aga see on normaalne, et valla meelest see konkreetne korteriomanik seda lastega peret ei tohiks tänavale tõsta?

  Ehk et küsimus on ju väga lihtsalt sõnastatuna selles, et vallale makstakse makse nagunii, KUIDAS saab vald veel öelda, et ainult maksumaksmisest ei piisa, lisaks sellele peab keegi veel oma korteris teist peret üleval pidama…

  Ja jutt sellest, et kui sul juhtub olema mitu korterit, siis sa nagu oledki kohustatud võõrast peret oma korteris elatama, on ikka lausa naeruväärselt idiootne.

 15. Minul ja abikaasal on ka 2 korterit. Üks on tema oma vanast ajast juba ja teises meie elame praegu koos lapsega. Oktoobri kuus mees jäi ilma tööta. Minu palk on üsna keskmine aga ikka jääb väheks kõigi peale. Mehe korter on rentniku käes ja meie jaoks on see raha sealt väga tähtis. Ilma selleta meie ka toime ei tuleks. Mis siis saab kui nemad võlga jäävad seal ma isegi ei tahaks mõtelda. Kurb on sellest ajast kui inimestel läheb halvasti ja raha vähe. Meie saame hakkama aga rikkad pole kui kaks korterit ja auto on.

 16. ja palju krissu siis tulumaksu riigile maksab korteri väljaüürimise eest?

 17. mari, selle pärast ma niisama ja sellisele tüübile, kellega koos ma lapsi tänavale tõstma ei peaks, korteri tasuta kasutada annakski.
  pole tulu, pole kulu, pole riski

 18. Jaaa, mina kahjuks olen vaid ühe korteri omanik :)) Pärandust teise ostmiseks ei paista ka kuskilt 🙂
  Aga fakt on tõene – korter on antud üürile (jee! täitsa ametlikult käib kõik, talvel saan 1000 kommunaalidele peale ja suvel 2000 ja maksud siis vastavalt). On näinud aastate vältel erinevaid üürnikke. Hetkel on kõik kena.
  Aga on olnud perioode, kus ei ole nii kena ja sõna otseses mõttes olen töinanud arvete otsas, mida isegi mitte ise põhjustanud pole. Ei olnud tore ja korrata ei taha.

 19. Irw – vaatasin Eesti Printsesse ja nüüd said Ameerika Supermodellid otsa… tea, kas siit annab järgise furoori üles keerata 😀

 20. Udupea, su suhtlemisringkond on kas väike või ühekülgne. Mina tean küll inimesi, kellel on ausa tööga teenitud raha eest ostetud mitu korterit. Lisaks võivad need inimesed olla vaid 30 ringis, tippharitud ja sõltumatud naisterahvad 🙂

 21. Palun mind nende rikastega tutvustada 🙂

 22. huvitav, kui küsiti, et kas maksud ka makstud üüritavalt varalt, läksid kommentaarid kustutamisele.

 23. huvitav, et sensity ei näe linke ega nuppe. kommentaarid, k.a. viidatu on lihtsalt järgmisel lehel.
  (ja huvitav, kuidas mulle täna nii irl kui ivl satuvad ette isikud, kes lugeda ei oska)
  vabandan blogiomaniku ees porisemise pärast.

 24. Ahah, sensity… 🙂 Ja kui sa ütled “kustutamisele”, siis mõtled ilmselt seda, et kuna kommentaare üle 20, siis need nüüd kahele lehele jaotatud? 🙂

  Sinu rõõmuks on lehelimiit nüüd 50 peale tõstetud. Loodetavasti piisab.

 25. Udupea – annaksid tasuta kasutada? Ehk siis maksaksid ise nende eest elektri- ja kommunaalkulud? Hmmm – arvestades elektri- ja küttehindu on see üsna arvestatav väljaminek, minul näiteks igakuiselt ca 4000 krooni. 4000 krooni on siiski üsna arvestatav kulu kellegi võõra eest niisama ära maksta?

 26. Meenus – ma ei ole ikkagi puhas poiss. Näe pokkerilaua tulusid ma küll deklareerinud pole…

 27. off-topic, aga blogipuu näitab kommentaaride arvuks kaks korda niipalju kui siin kirjas….

 28. Njah, Mina olen muidugi ilmselt mõningate määratluste kohaselt jube pursui, sain ühe korteri päranduseks ja teise ostsin üsna hädises seisus olevana, et see üles putitada ja ise sisse elama minna. Vanematekodus elamine muutub 25-aastaselt nimelt juba päris keeruliseks.

  Ainult et… päranduseks saadud korteri üürisin välja aasta alguses. Just paari päeva eest tuvastasin, et üürnik pole mulle maksnud ei üüri, EE-le elektri eest ega ka kommunaale. Korteris elab üürniku alaealine poeg, ise on see inimene üldse Soomes ja ainsaks suhtluskanaliks on e-mail, mida ta kah ei näi kuigi sageli kasutavat.

  Olukord on pahupidi – üürnik käib tööl (sealjuures välismaal, nagu ma aru sain) ja mina kui korteriomanik olen kohe-kohe koondatute ridades. Koos kodulaenuga. Ma ei tea veel, kuidas ma sellel inimesel sabast kinni saan, et õu kuule, maksa kohe võlg ära…

  Ja miks ma, igavene vereimeja, ise pärandatud korterisse ei kolinud? Aga seepärast, et see asub ühes väikses linnakeses, kus mul ei oleks eriti midagi peale hakata… Isegi Tartus on keeruline tööd leida, väiksematest kohtadest rääkimata.

 29. Hättasattunud inimesi peab aitama kohalik omavalitsus ja riik. Selleks on sotsiaalkorterid, varjupaigad jms. Ükski üürileandja ei ole kohustatud vaeste üürnike eest vee-, elektri- ja telefoniarveid maksma, sõltumata sellest, kuidas ta korteri omanikuks sai ja kas ta üüritulult makse maksab. Need on üldse eraldi teemad. Maksupettuse eest on omaette karistused, mitte “kohustus spondeerida üürnikke n kuu jooksul”. Samamoodi ei saa autovaras ennast õigustada, et bussi ju ei tulnud ja tal oli ikka väga vaja sõita ja autoomanik ise nagunii rikkus liikluseeskirju. Ja vallavalitsus ei saa autoomanikule öelda, et “no las ta siis kevadeni sõidab”.

 30. mari, eelmine kommentaar mis oli vastuseks Krissu küsimusele ma kirjutasin: “…või annaks mõnele oma väga heale sõbrale seniks kasutada kuni igakuised arved makstud on ja ma ise korterit ei vaja. kui sõber osutub lurjuseks, tõstaks politseiga ta välja.” pidades sõnade all “kuni igakuised arved makstud on” justnimelt silmas seda, et kommunaalid maksab see, kes sees elab.

  lee, armas inimene, küllap on sul õigus nii esimeses kui teises aga lisaks on ka see, et ma tegelikult ei uuri teiste inimeste rahakotis. vähe sellest, et ma ei tea mis moel keegi oma kinnisvara hankinud on, ma ei tea sedagi kas ja mis kinnisvara kellegi on.
  aga mis puutub neid 30’seid, kes omaenese valgete kätekestega tehtud ausa töö eest mitu korterit on ostnud, et neid välja üürides lisa teenida, siis… ütleks, et kui üürnik ei maksa, siis on tegu ebaõnnestunud äritehinguga meite oludes.

 31. “kes omaenese valgete kätekestega tehtud ausa töö eest mitu korterit on ostnud …”

  Anna andeks, aga väljendis “valged kätekesed” tajun irooniat … Kas ma eksin? Või arvad sa, et hästimüüva teenusega pole võimalik tööga neid kortereid välja teenida?

  “… ütleks, et kui üürnik ei maksa, siis on tegu ebaõnnestunud äritehinguga meite oludes.” Jah, aga ebaõnnestunud äritehingu puhul on omanikul õigus rakendada sanktsioone ja vajadusel ka üürnik välja tõsta. Äri pole ju heategevus.

 32. No tehing võib ju olla ebaõnnestunud, aga ega see ei kohusta siis ühte tehingu osapoolt veel rohkem kahju kandma kui ta juba saanud on selle ebaõnnestunud tehinguga.

 33. Ramloff, valgetest kätest rääkides pidasin silmas, et tavaline sinikrae sellist palka ilmselt ei saa… unustades ära kõik need ehitajad, metsamehed, torujürid, kes eestist mujale leiba teenima on läinud. nii, et jah, see minu väide on ilmselgelt ebaõige.

  aga tegelikult need nüansid et kes ja mille eest ei ole üldse antud juhul oluline, mind pani kirjutama hoopiski Krissu postitusest jääv mulje, et vasakpoolsed selles kõiges süüdi on mis siin praegu toimub. ei, ma ei pea heaks ega õiglaseks, et üürileandja üürilevõtjale heategijaks peab hakkama, lihtsalt nii see täiesti mittevasakpoolse (majandus)poliitika tulemus praegu on.

 34. (Teemast välja, aga: Udupea, siin on vähemalt kaks Leed:))
  Teemasse sisse ei kommenteeri muud kui – tõepoolest, meil ei ole vasakpoolne valitsus, seega ei saa majandusolukorras vasakpoolseid süüdistada.

 35. Nõustun eelneva kommentaariga, et meil ei ole hetkel vasakpoolset valitsust ja sotsiaaltöötaja poolt väljaöeldud poliitikates ning lastetegemistoetuse olemasolus vasakpoolsete süüdistamine on kohatu.

  Lugedes aga hiigelarvetest, mis üürnikud on jätnud valdab mind ka pahameel üürniku suhtes aga maksumaksjana ei leia, et riik peaks neid kahjusid korvama. Vara üürimine on äritegevus ja riskidega tuleb arvestada. Hiigelsummad ei kasva üleöö vaid siis kui ettevõtja jätab oma äri hooletusse. Seda, et ettevõtluskulud (kommunaalarved) saaksid kantud peab ettevõtja jooksvalt jälgima ja lepingu lõpetamiseks seadustega ettenähtud vahendid on piisavad, et need kanda nt. tagatisrahast, mida ettenägelik ettevõtja on eelnevalt kliendilt nõudnud. Ettevõtlusega ei sunni keegi tegelema. Alati on lihtsam kinnisvara maha müüa.

 36. Näed nüüd, Krissuke – Eesti ei ole holidei, juba ajalehe avamine pani sind üllatavalt pikka juttu kirjutama. Muretsed sa põhjusel, et “kujutan ette, mis tunne on perel, kellele kuuluvas korteris n a d elavad.” Ma ausalt öeldes ei loe samuti taskusolevat raha, aga suudan tunnetada peegelpilti: mis tunne on perel, kes on kaotanud kõik ega tohi enam kuskil elada. Vot ei tea!

 37. muuseas, ei ole sugugi seadusega ette nähtud vahendid piisavad – kui üürnik otsustab mitte välja kolida, ei ole tegelikult ÜHTEGI lõpuni viisakat ja seaduslikku võimalust temast lahti saada.

  üürnik saab neid seadusega ette nähtud vahendeid tegelikult vaidlustada ja vägagi suur tõenäosus on, et kohtus võidaks. see läheb, tõsi, juba juurarägastikku välja, mida ma täpselt ise seletada ei oska. midagi laadis, et üks nõue on tugevam kui teine ning printsiibid ja põhimõtted ja riigikohtu lahendid ja sedalaadi asjad, milles päris-juristid orienteeruvad. omal ajal sai lihtsalt olude sunnil sellega tegeletud ja tuttavate (väga heade!) juristidega juukseid katkutud.

  lõpuks sai üürnikust lahti iseenesest seaduslike, aga väga ebaviisakate vahenditega. mõttes, et alati on võimalik üürnikele pinda käia päevade-nädalate-kuude viisi, alati on võimalik bluffida. aga poleks üürnikul närv üles öelnud… ning korteriomaniku närvikulu ei korva küll enam miski. õnn oli, et juristid asjasse lõunasöögi eest süvenesid – kõigil korteriomanikel pole sedagi võimalust.

 38. These companies are going to want you to give then a review of their product,
  in exchange for you receiving free merchandise.
  ”“mm the first number codes didnt work but finally got it to work now back online”“Finally found a legit site.
  Most often the changes are automatically performed by
  malicious code from a web site, online content, but could be from a program you
  downloaded and ran as well.

 39. Excellent post. I used to be checking continuously this blog and I am inspired!
  Very helpful info specially the ultimate part 🙂 I take
  care of such information a lot. I used to be seeking this
  particular info for a long time. Thanks and best of luck.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: